Botox/Azzalure


Botulina (Botox, Azzalure)

W medycynie estetycznej botoks podawany jest w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych.

Stosuje się go w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach, które działają tylko w miejscu podania. Mechanizm działania polega na blokowaniu połączeń nerwowo-mięśniowych w tkankach, przez co uzyskujemy rozluźnienie mięśni mimicznych i wygładzenie skóry,

 

Wskazania :

Botoks przeznaczony jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z żywą mimiką twarzy. Kiedy marszczymy brwi, śmiejemy się następuje skurcz mięśni twarzy i powstają fałdy skórne tworzące dynamiczne zmarszczki i linie. Z czasem te linie pogłębiają się i pozostają na stałe. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.

 

 

Toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w usuwaniu zmarszczek:

 • między brwiami (zmarszczki “lwie”, okolica gładzizny czoła)
 • poprzecznych czoła
 • wokół oczu („kurze łapki”)
 • innych: powieki dolnej, wokół ust, na brodzie.Przeciwwskazania :
 • choroby z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mieśniowego ( miastenia)
 • stosowanie leków powodujacycg rozluźnienie mięśni
 • uczulenie na albuminę ludzką
 • miejscowe infekcje skóry
 • ciąża i okres karmienia piersią
 • zaburzenia krzepnięcia

pol_pl_azzalure-toksyna-botulinowa-typu-a-125-j-1-fiolka-speywood-botox-13479_23

Efekty:

Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zostaje zachowana. Dawka stosowana w celach estetycznych jest całkowicie bezpieczna i dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb.

Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu.

Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Powtórzenie zabiegu zalecane jest nie wcześniej jak po 3 miesiącach.

Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zależy od mięśnia, do którego podaje się preparat i powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed wykonaniem zabiegu.

Postępowanie po zabiegu

 • unikać masażu w miejscach wstrzyknięć
 • w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np. przy zawiązywaniu butów) i nie kłaść się
 • przez okres kilku dni po zabiegu nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Czy botulina jest tylko dla kobiet?

Botoks jest skuteczny u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej. Szczególnie zmarszczka pionowa na czole ( lwia bruzda) daje zmęczony i zmartwiony wyraz twarzy. Dlatego wielu biznesmenów i negocjatorów decyduje się na ten zabieg, który daje im świeżość wyglądu i zwiększa przystępność np w negocjacjach.

Powtarzanie zabiegów

Zabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów, do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają.

 

Przed i po

45

67

89