Botoks jest obecnie najczęściej wykorzystywanym produktem z medycynie estetycznie. Pod jego nazwą kryje się toksyna botulinowa, która jest najsilniejszą naturalną toksyną wytwarzaną przez pałeczki Clostridium botulinum, popularnie zwaną jadem kiełbasianym. Istnieje kilka typów toksyny botulinowej, jednak we współczesnej medycynie wykorzystywana jest tylko jedyna jej postać – neurotoksyna typu A.
Toksyna botulinowa oferowana na rynku pod nazwami handlowymi Botox, Vistabel, Azzalure, Bocouture czy Dysport ma oprócz usuwania zmarszczek mimicznych – czołowych, kurzych łapek znacznie szersze zastosowanie miedzy innymi w leczeniu przyczyn bólów migrenowych, nadpotliwości, bruksizmu, czyli zaciskania i zgrzytania zębami.
Toksyna botulinowa w celach medycznych zaczęła być stosowana od początku lat siedemdziesiątych XX wieku. W pierwszym okresie znalazła zastosowanie okulistyce i neurologii, np. w leczeniu zeza, blepharospasmu (spastycznego nawykowego skurczu powiek), dystoniach (zaburzeniach czynności mięśni), połowiczego porażenia twarzy, kręczu karku oraz dodatkowo w leczeniu nadpotliwości rąk, stóp i pach, a także w bólach głowy spowodowanych napięciem mięśni czaszki. W chirurgii estetycznej zaczęła być stosowana stosunkowo niedawno, bo dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Odkrycie jej właściwości kosmetycznych dokonano całkiem przez przypadek podczas podawania jej w trakcie leczenia połowiczego porażenia twarzy. Zauważona wtedy dodatkowy efekt w postaci wygładzania zmarszczek.
- W trakcie leczenia zmarszczek gładzizny, poprzecznych czoła i zmarszczek wokół oczu lekarz podaje niewielkie ilości toksyny botulinowej w precyzyjnie określone mienie twarzy. Wynikiem tych iniekcji jest czasowa relaksacja tych mięśni oraz wygładzenie zmarszczek i linii. Efekt utrzymuje się przez około 4 miesiące, czasem dłużej, około 6 miesięcy. Lecząc nadpotliwość pach, stóp, czy dłoni mamy komfort znacznego zmniejszenia, wręcz całkowitego pozbycia się potu na okres 6 do 9 miesięcy.
- Aby pacjent wyglądał naturalnie w swoim gabinecie podaję odpowiednio dobrane dawki precyzyjnie o odpowiednie miejsca. to pozwala na osiągnięcie wpaniałego efektu przy zachowaniu naturalnych rysów twarzy i naturalnej mimiki.
- Powtórzenie zabiegu botoksu proponuję wykonać gdy pojawi się ponownie pełna mimika, czyli za okres około 5,6 miesięcy.
- Zabieg nie wyklucza z codziennych aktywności. Po zabiegu należy powstrzymać się od masowania miejsc iniekcji, pochylania się przez okres kilku godzin, picia mocnych alkoholi, podejmowania aktywności fizycznych, podnoszenia ciężkich przedmiotów w dniu zabiegu.
- Możliwe działania niepożądane po zabiegu są lekki i występują rzadko. Może wystąpić zaczerwienienie w miejscu iniekcji, delikatny obrzęk, bolesność, ból głowy, zasinienie w punkcie iniekcji. Bardzo rzadko krótkotrwałe opadanie powieki lub łuku brwiowego.
Jest to zabieg w pełni bezpieczny, jednakże tylko wówczas, gdy wykonuje go lekarz z doświadczeniem.
Należy wystrzegać się wykonywania zabiegu
- u kosmetyczek/kosmetologa,
- w salonie fryzjerskim,
- u kogoś w domu,
- w niesprawdzonym miejscu
- na tzw.Botox Party