Botox / Azzalure

W medycynie estetycznej botoks podawany jest w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych.

Stosuje się go w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach, które działają tylko w miejscu podania. Mechanizm działania polega na blokowaniu połączeń nerwowo-mięśniowych w tkankach, przez co uzyskujemy rozluźnienie mięśni mimicznych i wygładzenie skóry.

Wskazania

Botoks przeznaczony jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z żywą mimiką twarzy. Kiedy marszczymy brwi, śmiejemy się, następuje skurcz mięśni twarzy i powstają fałdy skórne tworzące dynamiczne zmarszczki i linie. Z czasem te linie pogłębiają się i pozostają na stałe. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Powtarzanie zabiegów

Zabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów, do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają.

Efekty

Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zostaje zachowana. Dawka stosowana w celach estetycznych jest całkowicie bezpieczna i dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb.

Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Powtórzenie zabiegu zalecane jest nie wcześniej jak po 3 miesiącach.

Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zależy od mięśnia, do którego podaje się preparat i powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed wykonaniem zabiegu.

Toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w usuwaniu zmarszczek

 • „Lwia” zmarszczka (międzybrwiowa)
 • Zmarszczki poprzeczne czoła
 • „Kurze łapki” przy oczach
 • Inne – na nosie, wokół ust, na brodzie, bruksizm

Czy botulina jest tylko dla kobiet?

Botoks jest skuteczny zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej. Szczególnie zmarszczka pionowa na czole (lwia bruzda) daje zmęczony i zmartwiony wyraz twarzy. Dlatego wielu biznesmenów i negocjatorów decyduje się na ten zabieg, który daje im świeżość wyglądu i zwiększa przystępność np. w negocjacjach.

Postępowanie po zabiegu

– Unikać masażu w miejscach wstrzyknięć.
– W ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np. przy zawiązywaniu butów) i nie kłaść się.
– Przez okres kilku dni po zabiegu nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Przeciwwskazania

 • Choroby z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mieśniowego (miastenia)
 • Stosowanie leków powodujacych rozluźnienie mięśni
 • Uczulenie na albuminę ludzką
 • Miejscowe infekcje skóry
 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Zaburzenia krzepnięcia

dr n.med. Justyna Socha-Kaletka

Lunamed Medycyna Estetyczna
Tarnowskie Góry
ul. Sobieskiego 24

Godziny otwarcia:
Pn: 09:00 - 18:00
Wt: 09:00 - 18:00
Śr: nieczynne
Czw: 09:00 - 18:00
Pt: 09:00 - 18:00
Sb: Wybrane soboty, tylko po umówieniu telefonicznym

+48 506 847 750
biuro@lunamed.pl

Kontakt

  Bezpieczny gabinet - dowiedz się więcej