Leczenie bruksizmu

Bruksizm to mimowolna aktywność mięśni żwaczy, co prowadzi do zaciskania oraz zgrzytania zębami.

Szacuje się że pacjent może wtedy zaciskać zęby nawet 10 razy mocniej niż w trakcie jedzenia. Bruksizm może dotyczyć 8-20% populacji. Najczęściej chorują młodzież i młodzi dorośli.

Co to jest bruksizm?

Bruksizm nazywany jest również szczękościskiem. Bruksizm doprowadza do uszkodzenia zębów (ścierania i pękania), przyzębia (zaniki przyzębia, krwawienie dziąseł) oraz zmian zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych (bolesność stawów, trzaski lub przeskakiwanie żuchwy i jej ograniczona ruchomość). Dochodzi także do wzmożonego napięcia mięśni głowy i szyi dochodzi często do silnych dolegliwości bólowych, co znacznie pogarsza komfort życia pacjenta cierpiącego na bruksizm.

Przeciwwskazania do zabiegu

– Ciąża
– Nadwrażliwosć na toksynę botulinową typu A
– Silna alergia na jad osy, pszczoły.

Metody leczenia bruksizmu

Jedną z metod leczenia bruksizmu ograniczenie nadmiernej aktywności mięśni żwaczy poprzez iniekcję toksyny botulinowej. W stomatologii stosuje się zastosowaniu indywidualnie zaprojektowanej szyny relaksacyjnej, która chroni zęby przed ich uszkodzeniem w wyniku tarcia. Idealnie jest połączyć te dwie metody.

Leczenie bruksizmu za pomocą toksyny botulinowej jest skuteczne. Już kilka dni po zabiegu Pacjenci odczuwają wyraźną ulgę.

Zabieg trwa około 20 minut. Nie wymaga wcześniejszego znieczulenia. Jest niebolesny. Efekt utrzymuje się około 3-5 miesięcy.

Pacjenci odczuwają po zabiegu zdecydowaną ulgę. Poprawia się komfort snu, zmniejszają się bóle głowy i napięcie na twarzy.

Zadbaj o siebie lub zrób prezent bliskiej osobie

Zadzwoń i umów wizytę

+48 506 847 750
Zadzwoń i umów wizytę