Chirurgiczna rekonstrukcja płatka małżowiny usznej
Kształt małżowiny usznej jest jak linie papilarne dłoni, unikalny dla każdego człowieka. Współcześnie ta część ciała wykorzystywana jest do ozdoby i manifestacji swojego stylu, poprzez zakładanie kolczyków i ozdób. Niestety, w przypadku dużych i ciężkich ozdób często dochodzi do naderwania a nawet całkowitego przerwania struktury ucha.
Wskazaniem do chirurgicznej rekonstrukcji płatka małżowiny usznej jest częściowe lub całkowite rozerwanie (rozczłonkowanie) płatka małżowiny usznej związane z urazem, noszeniem dużych/ciężkich kolczyków.
Zabieg rekonstrukcji płatka ucha polega na odpowiednim opracowaniu oraz resekcji skóry a następnie zszyciu rany w możliwie jak najmniej widoczny sposób. Jest to zabieg mikrochirurgiczny, a kwalifikację do niego przeprowadza lekarz chirurg w trakcie konsultacji.
Zabieg jest bezbolesny. Zabieg plastyki płatka ucha wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a jego czas trwania z reguły nie przekracza godziny. Z uwagi na mały obszar operacyjny i chęć uzyskania jak najmniejszych blizn stosuje się cienkie, samowchłanialne szwy.
Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji. Zaleca się jednak ograniczenie wysiłku fizycznego przez okres kilku dni, w szczególności zakaz kąpieli na basenie. Ważne jest przestrzeganie zaleceń higienicznych przekazanych przez lekarza wykonującego zabieg.
Dr n.med. Zbigniew Kaletka, specjalista urolog, FEBU, zastępca ordynatora Kliniki Urologii w Zabrzu, nauczyciel akademicki od 30 lat. Specjalizuje się w urologii onkologicznej, rekonstrukcyjnej, andrologii. W LUNAMED zajmuje się urologią estetyczną.